روایت تصویری نشست نسل بعدی

بررسی آینده‌ رویکردهای هنری و کیوریتوریال در نشست «نسل بعدی»
بررسی آینده‌ رویکردهای هنری و کیوریتوریال در نشست «نسل بعدی»
تیر 10, 1399
آموزش گیتار طنین دلنواز
مبانی نوازندگی گیتار کلاسیک
تیر 10, 1399

روایت تصویری نشست نسل بعدی

«نسل بعدی» نشست پیرامون آینده‌ی رویکردهای هنری و کیوریتوریال

نشست پژوهشی «نسل بعدی» با حضور شهرام انتخابی، آسیه سلیمیان و نگار عالم‌زاده گرجی

نشست پژوهشی «نسل بعدی» با حضور شهرام انتخابی، آسیه سلیمیان، بهمن یوسفی و نگار عالم‌زاده گرجی عصر دیروز سه‌شنبه ۱۰ تیرماه در موسسه فرهنگی و هنری طنین دلنواز برگزار ‌شد. این نشست به تبیین عملکرد پلتفرم «فکتوری تی تی» و همچنین رویکردهای هنری جدید مانند ویدئوآرت و مبحث کیوریتوری اختصاص داشت.

شهرام انتخابی هنرمند، کیوریتور و از موسسان «فکتوری تی تی» در ابتدای این جلسه گفت: من به همراه آسیه سلیمیان، از چند سال پیش فضایی برای هنرمندان و محققان ایجاد کردیم و با هدف ایجاد ارتباط و مبادله رویدادهای هنر معاصر بین‌المللی، در این زمینه فعالیت می‌کنیم.

موسسه فکتوری تی تی چند رویداد را با مشارکت هنرمندان ایرانی و خارجی در ایران برگزار کرده و علاوه بر آن نمایشگاه‌هایی با آثار هنرمندان جوان ایرانی در اروپا برگزار کرده که با استقبال چشمگیر مخاطبان مواجه شده است.

 انتخابی با اشاره به راه طولانی هنرمند شدن گفت: معمولا از کودکی در ذهن آدم فرو می‌کنند که باید دکتر یا مهندس شوی، اما هنرمند بودن را کسی به عنوان حرفه نمی‌شناسد و به همین دلیل کسی از دوران کودکی به عنوان شغل به هنر توجه نمی‌کند. به همین دلیل بسیاری از ما خیلی دیر تصمیم می‌گیریم که هنرمند شویم و سال‌ها تجربیات مختلفی انجام می‌دهیم تا سرانجام به این نتیجه می‌رسیم که می‌خواهیم چه چیزی باشیم. این بلوغ زمانی حاصل می‌شود که تجربیات دیگران را بشناسیم و از آنها استفاده کنیم.

بهمن یوسفی، از مدیران موسسه فرهنگی هنری طنین دلنواز نیز گفت: در طول سالها دوستی و همکاری با شهرام انتخابی مباحث زیادی درباره این موضوع داشتیم که هنر چیست و برای هنر ایران چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. همه ما بارها واژه فرار مغزها را شنیده‌ایم و با این موضوع مواجه بودیم، اما در این میان افرادی نیز هستند که به عشق کشور خود با وجود همه امکاناتی که برای آنها فراهم است ترجیح می‌دهند در ایران بمانند و به آن خدمت کنند.

فرزان گرمخورانی، مدیر این موسسه از جمله افرادی است که ترجیح داد در ایران بماند تا کاری برای هنرمندان انجام دهد و ما نیز در ادامه این راه قصد داریم فضای مناسبی برای فعالیت هنرمندان ایرانی فراهم کنیم.

یوسفی ادامه داد: بسیاری از هنرمندانی که از ایران رفتند کار هنری را رها کردند و دیگر اثری از آنها ندیدیم، اما شهرام انتخابی به قلب هنر دنیا رفت و آنجا به اوج رسید و پس از آن دوباره به ایران برگشت، زیرا قلب او برای جامعه هنری ایران می‌تپد و عقیده دارد در عالم هنر نه تنها چیزی از دیگران کم نداریم بلکه جوانان ما بسیار با استعداد هستند و تنها لازم است آشنایی بیشتری با هنر روز دنیا به دست آورند.

در ادامه این نشست آسیه سلیمیان، نمایشگاه‌گردان، درباره فعالیت‌های خود گفت: چند سال قبل پس از گذراندن دوره‌های رزیدنسی در موزه‌های اروپایی و نمایشگاه‌های مختلف و همکاری با هنرمندان غربی فعالیت خود را به عنوان کیوریتور آغاز کردم. در دوره رزیدنسی مطالعات زیادی درباره تاریخ ویدئوآرت، نحوه آرشیو کردن ویدئو و کیوریت کردن این آثار داشتم و پس از شروع کارم ۱۴ نمایشگاه در پلتفرم فکتوری تی تی برگزار کردیم.

سلیمیان ادامه داد: در اولین پروژه‌ای که به دعوت شهرام انتخابی دستیار او بودم با ۱۳ هنرمند حرفه‌ای و شناخته‌شده غربی نمایشگاهی در برلین برگزار کردیم. آن پروژه سنگ بنای این دغدغه را در ذهن من گذاشت که چه خوب می‌شود اگر بتوانیم چنین فضایی با استاندارد بین‌المللی در ایران هم داشته باشیم. پس از صحبت با شهرام انتخابی به این نتیجه رسیدیم که جامعه هدف خود را بر روی هنرمندان جوان و نوظهور بگذاریم که هنوز شناخته نشده‌اند و می‌توان مبانی هنر جدید و ویدئوآرت را به آنها آموزش داد.

در ادامه این جلسه نگار عالم‌زاده گرجی یکی از هنرمندان عضو فکتوری تی تی به بیان تجربیات خود پرداخت و گفت: پس از آنکه با ۴۰ سال هنر معاصر بین‌المللی و تاریخ هنر ویدئو آشنا شدم و با مرور آثار هنرمندان تاثیرگذار این حوزه، ویدئو را به عنوان یک رسانه بسیار مفید کشف کردم و در بخش مهمی از کارهایم از این مدیوم استفاده کردم. البته کار من به ویدئو محدود نشد و سعی کردم نقاشی را در بسترهای مختلف تجربه کنم. اما کارهایم را از فرم دو بعدی خارج کرده و فضا و صدا را نیز در کنار آن استفاده کردم. در چند سال اخیر با آثار ویدئوآرت، چیدمان و نقاشی در نمایشگاه‌هایی مانند “شهر قصه”، “هماوردی”، ” حقیقت محتمل”، “نازادی” و… با فکتوری تی تی همکاری داشتم.

نشست «نسل بعدی» با معرفی آثار تعداد دیگری از اعضای فکتوری تی تی و سخنان شهرام انتخابی درباره این آثار پایان یافت.

دیدگاه ها بسته شده است